Cyklinowanie podłogi – na czym polega i jak wyglądają poszczególne etapy?
Data publikacji 4 sierpnia 2022Dla niektórych drewniana podłoga to zbytek – jest znacznie droższa od materiałów, które mogą ją naśladować, a przy tym również wymaga regularnej konserwacji. Tak naprawdę jednak drewniane wnętrza nie mają sobie równych i osób, które cenią ponadczasowe i eleganckie rozwiązania nic nie przekona do jej zamienników – nawet cyklinowanie podłogi.
Na czym polega cyklinowanie parkiety?
Każda drewniana podłoga z czasem się zużywa, ale na szczęście tylko jej najbardziej zewnętrzna warstwa, czyli to, po czym systematycznie stąpamy. W wyniku tego podłoga może stracić swój kolor i cały elegancki charakter. Nie oznacza to jednak, że trzeba wymienić ją na nową – wprost przeciwnie – najlepiej zdecydować się na odpowiednią konserwację, która obejmuje właśnie cyklinowanie podłogi, a następnie pokrycie jej odpowiednimi środkami do impregnacji.
Zobacz również https://www.quality-home.pl/jak-odnowic-stare-drzwi-drewniane/
Cyklinowanie parkiety to czynność, która ma za zadanie ściągnięcie wierzchniej warstwy podłogi drewnianej, która straciła swoje cenne właściwości i straciła na estetyce. To szlifowanie odbywa się nie więcej niż na grubość 0,5 mm specjalnym urządzeniem, czyli cykliniarką. Dzięki temu odkrywa się kolejną warstwę drewna, która również odznacza się wyjątkowymi walorami estetycznymi.
Cyklinowanie podłogi – jak często?
Tak naprawdę kładzenie parkietów może nam wystarczyć na całe życie. Drewnianą podłogę można cyklinować wielokrotnie. Odbywa się to zależnie od potrzeb, czyli od szybkości zużycia podłogi, a dokładnie jej wierzchniej warstwy. Może się więc okazać, że będziemy ją cyklinować co kilka lat lub co kilkanaście. Tym samym drewniana podłoga to inwestycja na długie lata. Nie traci na swoich właściwościach oraz pięknym i eleganckim wyglądzie. Nic dziwnego, że takie rozwiązanie wybiera wiele osób. Jednak nie tylko trwałość, ale właśnie unikalny charakter drewnianych podłóg jest walorem, który szczególnie przemawia do osób zdecydowanych na takie rozwiązanie w swoim domu czy mieszkaniu.
Cyklinowanie parkiety – kolejne etapy
Cyklinowanie podłogi to proces złożony tak jak kładzenie parkietów. Niestety, ale trzeba rozpocząć go od przygotowania mieszkania. W wyniku cyklinowania powstaje dużo pyłu. Musimy więc z pomieszczenia, które będzie szlifowane, usunąć wszystkie meble, sprzęty i zasłony czy firanki. Kolejnym etapem jest właśnie cyklinowanie, czyli usuwanie odpowiednim urządzeniem wierzchniej warstwy z naszej drewnianej podłogi. Gdy zostanie ona już dokładnie oczyszczona, to może się okazać, że konieczne jest także uzupełnienie ubytków i szczelin. Do tego celu używa się specjalnego preparatu, do którego dodaje się pył wytworzony w czasie szlifowania. Dzięki temu wypełnienie nie odróżnia od podłogi pod względem kolorystycznym.
Do ostatnich etapów zalicza się polerowanie oraz impregnowanie podłogi za pomocą odpowiednich preparatów. Polerowanie oznacza wygładzenie powierzchni również cykliniarką. Natomiast impregnacja najczęściej oznacza lakierowanie lub pokrycie drewna specjalnymi olejami czy woskami. Wówczas jeszcze lepiej będą chronione i wydobędą się z nich walory.