Jak zamontować markizę tarasową?
Data publikacji 2 grudnia 2022
Markiza tarasowa to urządzenie, które jest idealną ochroną przed słońcem. To właśnie dzięki niej, w piękne, słoneczne i gorące dni jesteśmy w stanie się ochronić podczas przebywania na balkonie, tarasie lub innym przydatnym miejscu, w którym da się zamontować markizę tarasową. Jakie zalety przynosi posiadanie markizy tarasowej? Jakie są jej rodzaje? Jak powinien wyglądać, poprawny montaż markizy tarasowej?
Markiza tarasowa — dlaczego warto wybrać?
Zalet płynących z montażu markizy tarasowej jest wiele. Przede wszystkim w słoneczne dni, zyskujemy świetną i funkcjonalną ochronę przed słońcem. Z drugiej strony w deszczowe dni, jesteśmy w stanie uchronić siebie i rzeczy, które znajdują się na tarasie lub balkonie przed deszczem. Markiza tarasowa jest również przydatna w czasie zimy — w trakcie opadów śniegu, tworząc identyczną ochronę jak podczas deszczu. Markizę, można zamontować w różnych miejscach, bez względu na to, z jakiego materiału jest stworzona elewacja budynku.
Markiza tarasowa — rodzaje
Markiza tarasowa dzieli się na 3 konkretne rodzaje.
- Półkasetowa — pozwalająca na swobodne złożenie rury nawojowej i poszycia, przy czym ramiona markizy pozostaną złożone. Jest to dobre rozwiązanie w miejscach, w których ramiona nie będą nam przeszkadzać, gdy część markizy pozostanie rozłożona.
- Bezkasetowa — ze wszystkich wariantów jest najtańszym wyborem. Przy czym w tym wypadku tracimy możliwość złożenia jakiejkolwiek części markizy. Oczywiście markizę można zdemontować, jednakże polega to na tym, że musi być rozłożona w całości. Z tego powodu, należy zwracać uwagę na rodzaj montażu i mocowanie. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem na balkony.
- Kasetowa — rodzaj markizy, który najbardziej chroni całą konstrukcję. Ten typ zadaszania jest najdroższy, ale umożliwia jego złożenie w całości. Większość markiz kasetowych posiada system zabezpieczający przed opadami.
Markiza tarasowa — montaż
Markiza tarasowai jej montaż jest prosty, jednakże wymaga do całego procesu dwóch osób. W pierwszym etapie wywierca się otwory, a następnie montuje się belkę przyścienną (warto pamiętać, że jeżeli budynek posiada grubą warstwę ocieplenia, zwykłe kołki rozporowe nie wystarczą). Po przymocowaniu belki należy uzupełnić wszystkie szczeliny klejem uszczelniającym. Następnie należy złożyć i przymocować resztę markizy do belki. W zależności od rodzaju markizy, cały proces będzie wyglądać inaczej. Warto zwrócić na to uwagę przy samym zakupie, ponieważ bardzo skomplikowana konstrukcja może wymagać specjalnych narzędzi i większej ilości osób.