Co musisz wiedzieć o meblach ręcznie rzeźbionych?
Data publikacji 20 grudnia 2022
Meble ręcznie rzeźbione to uniwersalny i często niedoceniany element aranżacji wnętrza. Tymczasem kryją one w sobie wiele niezaprzeczalnych zalet. Meble rzeźbione drewniane nie tylko ładnie komponują się z wnętrzami utrzymanymi w różnorakiej konwencji stylistycznej, ale również odznaczają się tak prozaicznymi, choć nie mniej ważnymi atutami, jak na przykład łatwość konserwacji.
Meble ręcznie rzeźbione a aranżacja wnętrz
Jednym, z bezdyskusyjnych atutów, jakimi odznaczają się meble rzeźbione na zamówienie, jest łatwość dopasowania ich do różnorakich stylów aranżacji wnętrza. Bez względu na to, czy preferujemy styl skandynawski, kolonialny, czy góralski, meble rzeźbione stają się wartościowym uzupełnieniem naszego wnętrza.
Meble rzeźbione na zamówienie znakomicie sprawdzają się we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim między innymi ze względu na ich prostotę i naturalność. Ponadczasowe drewniane regały i komody sprawiają, że we wnętrzu naszego domu lub mieszkania czujemy się po prostu swobodnie. Równocześnie pieczołowicie ręcznie wykonane fronty nadają mocno minimalistycznym wnętrzom powiew artystycznego blichtru.
W stylu kolonialnym warto postawić na nieco cięższe, można, by rzec — majestatyczne — meble rzeźbione, które produkuje na przykład firma KC-design. Tak zaaranżowana przestrzeń staje się magicznym miejscem, które zapewni niepowtarzalny klimat nie tylko w sypialni tudzież pokoju gościnnym, ale również w pracowni i gabinecie.
Warto w ramach uzupełnienia dodać, że elementy dekoracyjne w meblach ręcznie rzeźbionych mogą być wykonane w różnych technikach. Wspomniany element wyposażenia wnętrza może być malowany, posrebrzany, pozłacany, malowany lub kuty. Ma to wpływ nie tylko na imponującą swobodę w kreowaniu aranżacji mieszkania, ale również na możliwość optymalnego wykorzystania wnętrza również o nietypowym układzie.
Konserwacja mebli rzeźbionych — jak wykonać ją dobrze?
Na samym początku warto podkreślić, że meble rzeźbione można czyścić ręcznie. Czynnościami, które są nieco bardziej czasochłonne, są malowanie oraz woskowanie.
Podczas ręcznego czyszczenia mebli rzeźbionych możemy skorzystać zarówno z papierów ściernych o różnej grubości, skrobaków, jak i cyklin.
Oczywiście możemy pokusić się również o czyszczenie chemiczne. W takim przypadku znakomicie sprawdza się zmywacz powłok, który skutecznie rozpuszcza przybrudzone warstwy. Przed tą czynnością warto jednak rozmontować mebel w celu wyizolowania elementów kutych i metalowych, na które zmywacz mógłby mieć negatywny wpływ.