Bramy przemysłowe – czym różnią się od bram garażowych?
Data publikacji 5 czerwca 2023
Zwykłe bramy przemysłowe i garażowe na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Okazuje się jednakże, iż sporo je różni. Pierwsza z różnić tyczy się ich przeznaczenia. Bramy przemysłowe nie są przez nikogo montowane w garażach przydomowych. Znajdują zaś zastosowanie w warsztatach, halach produkcyjnych oraz magazynach. Miejsce ich przeznaczenia w dużym stopniu generuje następne różnice. Jakie? Na to pytanie odpowiemy poniżej.
Bramy przemysłowe charakterystyka i sposoby ich zastosowania
Przemysłowe bramy segmentowe są podobne pod względem konstrukcyjnych do tych zakładanych w garażach. Najczęściej montuje się jednak w taki sposób, aby ich skrzydła unosiły się ku górze, przejeżdżając po stelażu, który umieszcza się pionowo albo pod wybranym kątem.
Zbliżone, jeśli chodzi o budowę do wersji garażowych, są również bramy rolowane, które otwierają się za sprawą nawijania ich na obracający się z wykorzystaniem silnika elektrycznego bęben. Najważniejszą różnicą między bramami garażowymi a przemysłowymi będzie fakt, iż te drugie dostosowane są do wykonywania większej liczby cykli roboczych w ciągu doby. Jest to związane z ich sporym obciążeniem – w wypadku dużych magazynów albo centrów spedycyjnych bramy mogą być opuszczane oraz unoszone w krótkich odstępach czasowych.
Regułą jest także użycie w bramach przemysłowych zaawansowanych systemów sterujących – tylko kiedy chodzi o takie, które rzadko się wykorzystuje, montowane są przyciski w wersji klasycznej. W przypadku dużego ruchu bramę otwiera się przy pomocy czujnika zbliżeniowego albo sterowania bezprzewodowego.
Bramy przemysłowe – rodzaje
Dokonując wyboru bramy przemysłowej, należy mieć na względzie specyfikę danego budynku. Co istotne, trzeba o tym pomyśleć jeszcze w czasie określania przeznaczenia obiektu.
Bardzo ważnym kryterium wyboru rodzaju bramy będzie natężenie ruchu. Warto się zastanowić, czy zamierzamy z niej korzystać w miejscu, gdzie będzie otwierana powyżej ok. 20 razy w ciągu dnia. Jeżeli tak – wybierzmy model przeznaczony dla firm, jak np. bramy segmentowe przemysłowe dostępne na stronie poltau.com.pl
Bramy garażowe – rodzaje
Bramy garażowe można stosować nie tylko w przypadku garaży wolnostojących, ale również położonych w bryle budynku albo w innej, odpowiednio wydzielonej przestrzeni.
W ofercie sklepów znaleźć można:
-
bramy rozwierane – są tradycyjnym rodzajem bram garażowych wyposażonych w dwa rozwierane na zewnątrz skrzydła. Mogą być zrobione z metalu, ale też z innych materiałów, jak np. drewno,
-
bramy uchylne – mają sztywne skrzydło umieszczone na prowadnicach. Po tym, jak otworzymy garaż, skrzydło schowa się pod sufitem,
-
bramy rolowane – są to bramy ze skrzydłami rolowanymi złożonymi z wąskich lameli. Powstały dzięki temu pancerz w czasie otwarcia bramy nawinie się na wał położony w kasecie znajdującej się nad wjazdem do garażu,
-
bramy segmentowe – jest to najczęściej wybierany z rodzajów bram garażowych. Zbudowane są one z segmentów złączonych zawiasami oraz zabezpieczonymi uszczelkami. W wypadku bram segmentowych skrzydła przesuwają się po prowadnicach, które mogą zostać zamontowane na ścianie albo pod sufitem.