Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Zasilacze awaryjne

Zasilacze awaryjne – co można do nich podpiąć i jakie są ich rodzaje?

Data publikacji 14 czerwca 2023


Awarie prądu potrafią być niesłychanie uciążliwe, a przy tym szkodliwe dla gospodarstw domowych, firm czy placówek publicznych. Wskutek braku zasilania może dojść do uszkodzenia sprzętu czy np. utraty danych podczas pracy przy komputerze. Tego typu problemów można oczywiście uniknąć, inwestując w zasilacz awaryjny UPS.

UPS – co to właściwie jest?

Zasilacze UPS cieszą się rosnącym zainteresowaniem firm, jak i osób prywatnych. Sprzęty te zostały stworzone w celu podtrzymywania napięcia w czasie awarii prądu. Skrót UPS (uninterruptible power supply) oznacza bezprzerwowe źródło mocy. Zadaniem zasilaczy UPS jest ochrona wszelkich urządzeń podłączonych do sieci przed negatywnym wpływem wahań napięcia.

Jakie rodzaje zasilaczy UPS można spotkać na rynku?

Dostępnych jest kilka rodzajów zasilaczy awaryjnych:

  • zasilacze online- inaczej nazywane zasilaczami z podwójną konwersją. Sprawdzają się w przypadku dokładnych i dosyć wrażliwych sprzętów, gdyż są odporne na zakłócenia napięcia wejściowego, błyskawiczne reagują na brak prądu i gwarantuje jego natychmiastowy dopływ. Nadają się idealnie na przykład do zasilania aparatury medycznej,

  • zasilacze offline- są to sprzęty z tak zwaną bierną rezerwą. Gwarantują podstawową ochronę przed brakiem energii z sieci, ale są za to tanie w utrzymaniu i odporne na awarie. Sprawdzają się znakomicie do urządzeń, które mogą pracować bez idealnie sinusoidalnego przebiegu napięcia, a więc między innymi do komputerów,

  • zasilacze UPS typu line-interactive- swoją budową przypominają produkty offline, aczkolwiek wyposażone zostały w podłączony na stałe przetwornik. Celem takich sprzętów jest stabilizacja napięcia, w przypadku zasilania pobieranego z sieci oraz zamiana prądu stałego na zmienny w chwili aktywowania trybu akumulatorowego. Takie urządzenia radzą sobie ze spadkiem napięcia i wykazują się dłuższą żywotnością baterii.

Jakie sprzęty da się podłączyć do zasilacza UPS?

Zasilacz awaryjny sprawdzi się w każdym budynku w celu awaryjnego zasilania urządzeń służących do jego ogrzewania. Wiele z nich do prawidłowego działania wymaga właśnie energii elektrycznej. Można do nich zaliczyć między innymi kotły oraz piece na paliwa stałe, a także pompy ciepła powietrzne i gruntowe. W przypadku kotłów prąd okazuje się niezbędny do sterowania oraz kontroli parametrów ich pracy. Wszelkie przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą doprowadzić do wychłodzenia obiektu, co jest problematyczne zwłaszcza zimą. Oczywiście, zasilacze mają o wiele więcej zastosowań. Można je wykorzystać też do zasilenia profesjonalnej serwerowni czy komputerów stacjonarnych.

Zasilacz awaryjny UPS to świetny sposób na zapewnienie sobie stałego dostępu do prądu, pomimo złych warunków atmosferycznych czy awarii sieci.

Redakcja quality-home.pl

Nasi doświadczeni specjaliści oferują rzetelne doradztwo oraz cenne wskazówki, które pomogą Ci w każdym aspekcie związanym z budową, zarządzaniem nieruchomościami oraz urządzaniem przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?