Tynk perlitowy — czy warto go stosować?
Data publikacji 1 sierpnia 2023
Tynk mineralny z perlitem to jedno z rewolucyjnych rozwiązań, które ma poprawić właściwości termoizolacyjne budynków. Chociaż jest on powszechnie dostępny na rynku, to wiele osób nie ma pojęcia o jego istnieniu – dowiedz się, jak wygląda tynk perlitowy i sprawdź, czy warto wykorzystać go do budowy lub ocieplenia swojego domu.
Czym charakteryzuje się tynk perlitowy?
Nazwa wspomnianego tynku mineralnego wzięła się od perlitu, czyli skały pochodzenia wulkanicznego. Powstaje on poprzez rozkruszenie kamienia do poziomu rudy i poddanie go krótkotrwałemu działaniu bardzo wysokiej temperatury. Dzięki temu skała wulkaniczna znacznie powiększa swoją objętość i staje się przydatnym materiałem budowlanym.
Tynk mineralny z perlitem charakteryzuje się m.in.:
-
brakiem szkodliwych chemikaliów,
-
szybką i prostą obróbką,
-
wysokim stopniem niepalności,
-
odpornością na działanie czynników zewnętrznych (w tym promieniowania UV),
-
przepuszczalnością pary.
Tynk perlitowy jest doskonałym izolatorem ciepła oraz zapewnia bardzo dobre wygłuszenie. To naturalny i ekologiczny materiał, który nie przyczynia się do degradacji środowiska.
Podstawowe różnice pomiędzy tynkiem perlitowym a tradycyjnym
Brak materiałów syntetycznych i chemikaliów to niejedyna zaleta odróżniająca zaprawę z perlitem od tradycyjnego tynku. Materiał ze skałą wulkaniczną zawiera o wiele więcej wapnia i ma silny odczyn zasadowy, co zapewnia skuteczną ochronę przed pleśnią. Jego przewaga nad tradycyjną zaprawą przejawia się także w wysokiej przepuszczalności pary – dzięki temu woda nie zalega wewnątrz konstrukcji, tylko swobodnie uwalnia się do atmosfery. Tynk mineralny z perlitem to zdrowsza i ekologiczna opcja, która dodatkowo stanie się ciekawą ozdobą budynku – możliwy jest nieograniczony dobór warstw wierzchnich wykonanych z mineralnej i paroprzepuszczalnej masy.
Kiedy warto zastosować tynk perlitowy?
Jedną z największych zalet tynku perlitowego jest fakt, że można go zastosować praktycznie na każdej powierzchni – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Rewolucyjna zaprawa idealnie sprawdzi się na konstrukcjach architektonicznych o nieregularnym kształcie, na przykład na stropach łukowych lub słupach działowych. Tynk mineralny z perlitem to bezpieczniejsza alternatywa dla styropianu. Ten materiał nie podpali się w razie zaprószenia ognia. Zaprawa zawierająca skałę wulkaniczną doskonale wyciszy wnętrze budynku, dlatego jest chętnie wykorzystywana przez osoby, którym zależy na odcięciu się od hałasu. Nawet kilkucentymetrowa warstwa tynku perlitowego wystarczy, by znacznie poprawić właściwości termoizolacyjne i akustyczne budynku.