Możliwości wykorzystania płyt PIR do ocieplenia domku holenderskiego
Data publikacji 7 września 2023
Domki holenderskie wciąż zyskują coraz większą popularność. Są bardzo praktyczne: można je używać przez cały rok, mają wygodny układ pomieszczeń, a w razie potrzeby można je przewozić z miejsca na miejsce. Domek holenderski to produkt dostępny od ręki i doskonale sprawdza się na działkach rekreacyjnych jako alternatywa dla tradycyjnych altanek wykonanych z drewna. Aby z takiego budynku można było korzystać wygodnie przez cały rok, warto zadbać o odpowiednie ocieplenie. Jak można to zrobić w najbardziej skuteczny sposób? Warto wykorzystać nowoczesne płyty PIR.
Konstrukcja domku holenderskiego
Domek holenderski zbudowany jest na stalowej ramie wykonanej z kątowników. Do niej przymocowany jest drewniany szkielet oraz inne elementy poszycia zewnętrznego. Dodatkowo do ramy przymocowane jest podwozie zawierające koła. Dzięki temu domek holenderski jest konstrukcją mobilną, której lokalizację można zmieniać w razie potrzeby. Domki całoroczne zawierają izolację termiczną pomiędzy ścianą zewnętrzną i wewnętrzną. Domki sezonowe nie zawierają jej, ale można to zmienić.
Popularna izolacja ze styropianu
Jako materiał termoizolacyjny bardzo często wykorzystywany jest styropian. Za jego pomocą może być także ocieplony domek holenderski. Jest to lekki materiał, który nie będzie stanowił nadmiernego obciążenia dla konstrukcji. Styropian zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia i nie chłonie wilgoci. Niestety jest także kruchy, przez co montaż może być problematyczny, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.
Uniwersalna wełna mineralna
Kolejnym materiałem często używanym do ocieplania ścian jest wełna mineralna. Ma wysoką izolacyjność termiczną, jest odporna na ściskanie i w dużym stopniu elastyczna. Dzięki temu można ją wygodnie montować nawet na nierównej powierzchni. Wełna mineralna ma jednak stosunkowo dużą wagę i może być dużym obciążeniem dla domku holenderskiego. Jest również podatna na wilgoć i w takiej sytuacji szybko traci swoje właściwości izolacyjne.
Termoizolacyjne płyty PIR
Najlepszą formę izolacji termicznej zapewnia wykorzystanie nowoczesnych płyt PIR. Mają one właściwości termoizolacyjne niedostępne dla konkurencyjnych rozwiązań. Płyty PIR wyróżniają się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, który można osiągnąć przy niewielkiej grubości materiału. Są lekkie i nie powodują obciążenia konstrukcji budynku. Mają niską nasiąkliwość, a także są mało podatne na rozwijanie się grzybów i pleśni. Płyty PIR są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym ściskanie. Mają dużą odporność na działanie różnego typu agresywnych środków chemicznych.
Ocieplenie domku holenderskiego
Płyty PIR mają cechy przewyższające inne popularne materiały stosowane do termoizolacji ścian budynków. Warto je wykorzystać do ocieplenia domku holenderskiego. Budynek zostanie skutecznie zabezpieczony przed stratami energii, a jego konstrukcja nie będzie nadmiernie obciążona dużą wagą warstwy izolacyjnej. W ten sposób domek holenderski będzie mógł być użytkowany bez obaw przez cały rok, a jego eksploatacja będzie w pełni komfortowa dla wszystkich mieszkańców.