Czym szlifować beton?
Data publikacji 23 lipca 2023
Szlifowanie betonu wykonuje się na nowych, jak i starszych powierzchniach. Dzięki temu zabiegowi możemy wygładzić i wyrównać dany obszar. Beton szlifuje się ręcznie, jak i przy użyciu szlifierki. Aby uzyskać pożądany efekt, niezwykle istotne jest zastosowanie specjalnej tarczy.
Szlifowanie betonu- przydatne narzędzia
Do szlifowania tego materiału służą specjalne narzędzia. Procedura ta nie może odbyć się między innymi bez takich akcesoriów korona czy tarcza szlifierska do betonu. Firmy zajmujące się takimi pracami wykorzystują też wiertnice diamentowe, brzeszczoty do pił, ściernice garnkowe czy statywy do wiertnic. Istotne jest to, aby dobrać urządzenia i tarcze do zakresu prowadzonych prac, jak i ich specyfiki. Rozwiązaniem uniwersalnym są szlifierki podłogowe jednotarczowe. Za ich pomocą możliwe jest szlifowanie posadzek np. w pomieszczeniach gospodarczych, garażach czy piwnicach. Dobór odpowiednich narzędzi zależy też od rodzaju zabrudzeń czy uszkodzeń na danej powierzchni. W przypadku problematycznych miejsc- bardzo zniszczonych czy zabrudzonych sięga się po urządzenia głowicowe, które są w stanie pracować ze sporą prędkością.
Tarcza szlifierska do betonu- jaką wybrać?
Aby samodzielnie oszlifować powierzchnię betonową, należy zainwestować w szlifierkę. Ponadto przyda się też odpowiednia tarcza szlifierska do betonu. W sprzedaży spotkać można tarcze o różnej gradacji, a więc uziarnieniu. Akcesoria o wyższej gradacji przydadzą się do tak zwanego szlifowania wstępnego. Wyeliminują skutecznie nierówności i zanieczyszczenia. Modele o drobniejszym ziarnie sprawdzą się natomiast do wygładzania i polerowania powierzchni. Warto więc zainwestować w dwie tarcze, dzięki którym uzyskamy odpowiedni efekt, w postaci idealnie gładkiej i równej betonowej nawierzchni.
Metody szlifowania betonu
Powierzchnie wykonane z tego materiału można szlifować na dwa sposoby:
-
na sucho- metoda ta zmniejsza zarysowania i ubytki w posadzce. Generuje jednak sporo pyłu i nie zawsze daje pożądany rezultat. Ponadto technika ta doprowadza do szybkiego nagrzewania się urządzeń,
-
na mokro- wydajniejszy sposób szlifowania betonu, aczkolwiek powstałe zabrudzenia ciężej jest doczyścić. W czasie szlifowania na mokro tworzy się też wiele zarysowań i uszczerbków w betonie. Techniką tą posługują się osoby doświadczone.
Szlifowanie betonu jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Można spróbować wykonać go samemu, a w razie problemów skorzystać z usług fachowców. Bez odpowiednich narzędzi, wiedzy i umiejętności możemy nie uzyskać pożądanego efektu.