Jak odnowić stare drzwi drewniane?
Data publikacji 8 sierpnia 2022Odnowienie drewnianych drzwi wymaga czasu, dokładności i odpowiednich narzędzi i produktów. Tym bardziej jeśli nie wymagają trudnych zabiegów, to wystarczą proste techniki renowacyjne. Warto zastanowić się nad domowym odnawianiem drzwi, by dać im drugie życie. W ten sposób można także zaoszczędzić. Drzwi zyskają nowy, świeży wygląd i będą pasowały do aranżacji. Samodzielna praca we własnym domu daje wiele satysfakcji.
Renowacja drzwi drewnianych
Drewniane drzwi w pomieszczeniach mają swój urok. Z biegiem czasu farba, czy lakier odchodzi od nich, a na powierzchni pojawiają się ubytki, pęknięcia bądź szczeliny. Zniszczeniu ulec mogą okucia, klamka, czy zamek. Być może część szkód, jakie zauważymy na drzwiach wyrządziły szkodniki. Najczęściej jednak drzwi są po prostu stare i nie pasują nam do wyglądu wnętrza. Wiele osób wzywa w tym momencie fachowca. Renowacja może zająć dłuższy czas i wymagać dokładności. Jednak warto przemyśleć także samodzielne odnawianie drzwi, by dać im drugie życie.
Zobacz również https://www.quality-home.pl/adaptacja-poddasza-czyli-projektowanie-poddasza-na-potrzeby-rodziny/
Jak odnowić stare drzwi?
Stare drzwi dobrze odnowić, gdy nie potrzebują zmiany konstrukcji lub nie wymagają trudniejszych zabiegów. Dopiero przy znacznych ubytkach dorabia się drewniane elementy. Na początku najlepiej zaplanować pracę, kupić potrzebne materiały i znaleźć odpowiednie miejsce do działania. Do najczęściej wykorzystywanych rzeczy podczas renowacji drzwi przydają się: pędzle, wałeczki, szpachelki, pace, papier ścierny, czy ściereczki. Nie powinno stanowić problemu wyjęcie drzwi i odkręcenie rzeczy znajdujących się na nich.
Wymiana zamka, klamek, zawiasów, uszczelek, czy okuć to niedrogie wydatki, lecz często wymagające działania fachowca. Najczęściej wybiera się specjalistę do drzwi wejściowych, aby były one funkcjonalne i zapewniały bezpieczeństwo. Nie martwimy się o odnowienie drzwi oddzielających poszczególne pomieszczenia, które wolniej ulegają niszczeniu. Dlatego stare drewniane drzwi wejściowe powinno się poddać renowacji tylko wtedy, kiedy jest to opłacalne. Inaczej wiąże się to z wysoką ceną, długim czasem odnawiania i trudnościami. Warto przy renowacji drzwi odkręcić klamkę, zamek, zawiasy, okucia, uszczelki, aby się nie zabrudziły, bądź nie uszkodziły. Takie działanie jest wskazane nawet wtedy, kiedy nie chcemy kupować nowych rzeczy. Powierzchnię drzwi można wyrównać i wygładzić lub zeszlifować z pomocą papieru ściernego, który może dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Do usuwania starej powłoki farby, nie należy stosować środków chemicznych, ponieważ bardzo niszczą drewno.
Dopracuj swoje drzwi do perfekcji
Niektóre drzwi, aby zostały całkowicie wyczyszczone mogą wymagać użycia szlifierki. Następnie należy oczyścić drzwi z pyłu i wytrzeć mokrą ścierką. Najlepiej uzupełnić ubytki masą szpachlową, która jest dopasowaną do koloru drzwi. Ten etap wymaga działania za pomocą szpachelki lub pacy. Drzwi należy również zaimpregnować, co ochroni je przed wilgocią. Impregnatów i farb dobrze używać na zewnątrz lub w garażu. Najlepiej w takim miejscu, gdzie jest dużo powietrza i odpowiednia wentylacja.
Farbę lub nowy lakier warto nałożyć za pomocą wałeczka, gąbki, czy pędzli, które dotrą w najmniejsze miejsca. Wybór koloru zależy od drzwi, ale i własnych preferencji, jeśli mamy zamiar wprowadzić zmiany. Drzwi do domu są zazwyczaj narażone na czynniki atmosferyczne. Dlatego do renowacji drzwi wejściowych powinno się zakupić preparaty do powierzchni zewnętrznych. Przed montażem dodatkowych elementów powierzchnia drzwi powinna wyschnąć. Zdarza się, że w domu posiadamy zabytkowe drzwi i ich renowacja, choćby zlecona firmie nie jest możliwa. W przypadku gnicia niestety niezbędna jest wymiana drzwi na nowe.
Sprawdź także https://homedelight.pl/jak-laczyc-kolory-na-scianach/