Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo styropian

Styropian styropianowi nierówny – jak wybrać najlepszy?

Data publikacji 29 listopada 2021

Styropian to najczęściej wybierany materiał izolacyjny do ocieplania budynku. Jego bardzo dobre parametry izolacyjne i świetny stosunek jakości do ceny czynią go materiałem idealnym. Rodzaj izolatora, na który zdecydujemy się, ma ogromne znaczenie, od tego bowiem zależy wydajność budynku i – w rezultacie – wysokość rachunków za energię grzewczą. Wybierając konkretny izolator, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry izolacyjne, a także wziąć pod uwagę wszystkie wymagania i niuanse związane z montażem. Może się zdarzyć, że materiał który chcemy zastosować, zupełnie nie nadaje się do danej powierzchni, choćby ze względu na jej skład lub konstrukcję budynku.

Uważnie czytaj etykiety

Zwykle wiedza na temat styropianu przeciętnego klienta hurtowni budowlanych jest znikoma. Mało kto wie, że istnieje kilka rodzajów tego izolatora, a najbardziej popularne z nich to styropian biały i grafitowy. Mocne strony obydwu rodzajów to przede wszystkim świetne parametry izolacyjne i trwałość. Zanim zdecydujesz na jeden z nich, weź pod uwagę powierzchnię, do której chcesz go przeznaczyć. Aby ułatwić poszukiwania określonego produktu, producenci stosują oznaczenia na ich opakowaniach. Każde z nich jest opatrzone odpowiednią etykietą z informacją na temat danego produktu. Należy sprawdzić, czy dany produkt posiada dodatkowo certyfikaty, które potwierdzają jego zgodność z obowiązującymi normami i gwarantującymi bezpieczeństwo montażu oraz użytkowania. Jeśli dany produkt nie ma takiej informacji na etykiecie, oznacza to że producent nie daje żadnej gwarancji, że spełni on przyjęte normy i z tego względu należy z niego zrezygnować. Zwróć szczególną uwagę na parametr gęstości, który odpowiada za dobrą izolacyjność i wytrzymałość. Równie ważny jest współczynnik lambda, który musi być odpowiednio niski, by zapewnić najlepsze efekty termomodernizacji.

Styropian biały czy styropian grafitowy?

Styropian jest od lat najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym. Producenci mają spore doświadczenie w jego produkcji, stąd też większe możliwości ulepszania dotychczasowych technologii produkcji. W ten sposób, powstają kolejne rodzaje styropianu, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim parametrami i funkcjonalnością. Najpopularniejszymi rodzajami styropianu są styropian biały i grafitowy, a główna różnica między nimi wynika ze składu. Do produkcji styropianu grafitowego używa się kompozycji grafitu, dodawanej na wczesnym etapie polistyrenu, w przypadku styropianu białego natomiast, nie są stosowane żadne domieszki. To właśnie zawartość grafitu gwarantuje zdecydowanie lepsze parametry izolacyjne w porównaniu ze styropianem białym, tradycyjnym. Ta właściwość pozwala na zmniejszenie grubości każdej płyty styropianu, a w rezultacie – na oszczędność powierzchni użytkowej, co ma szczególne znaczenie w przypadku ocieplania poddasza. 

Bardzo ważnym parametrem materiałów izolacyjnych jest przewodność cieplna i w tym porównaniu styropian grafitowy zdecydowanie wygrywa. Współczynnik ciepła tego izolatora utrzymuje się na stałym poziomie 0,031-0,033 W/(mK), co oznacza że zapewnia on wystarczającą ochronę przed ucieczką ciepła z budynku, podczas gdy ta wartość dla styropianu białego waha się w granicach 0,033-0,045 W/(mK). Mimo że ten wynik mieści się w granicach przyjętych norm, to styropian grafitowy jest w stanie zapewnić znacznie skuteczniejszą ochronę.

Zupełnie inną kwestią jest nasiąkliwość. To ważny parametr, zwłaszcza w przypadku budynków położonych na terenach podmokłych lub w ich pobliżu. Stałe działanie wilgoci może bardzo osłabić strukturę materiału izolacyjnego, dlatego tak ważny ten aspekt odpowiednio niskiej nasiąkliwości. W tym zestawieniu oba izolatory wypadają bardzo podobnie, a ich chłonność wynosi około 5%. W niektórych przypadkach może ona wynosić nawet 2%, a dotyczy to ocieplenia wykonanego ze styropianu białego.

Co najbardziej się opłaca?

Pytanie o opłacalność inwestycji, jaką jest termomodernizacja, rozpatrujemy głównie w odniesieniu do czasu jej zwrotu, a także związku wykonanego ocieplenia z poprawą energooszczędności budynku. Zależności te powinny być nierozerwalne, ze względu na ich znaczenie dla komfortu przebywania i mieszkania w tych budynkach. Jeśli porównywać oba materiały wyłącznie pod kątem ceny zakupy, to z pewnością bardziej opłacalny jest zakup styropianu białego, natomiast jeśli będziemy analizować opłacalność w kontekście efektywności izolatora, to tutaj nie ma żadnych wątpliwości – styropian grafitowy ma najlepsze parametry izolacyjne. Ponadto, zastosowanie tego materiału pozwala zmniejszyć grubość warstwy ocieplenia nawet o kilka centymetrów, dzięki czemu zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową.

Redakcja quality-home.pl

Nasi doświadczeni specjaliści oferują rzetelne doradztwo oraz cenne wskazówki, które pomogą Ci w każdym aspekcie związanym z budową, zarządzaniem nieruchomościami oraz urządzaniem przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?