Szukasz działki budowlanej pod dom? Przeczytaj to przed zakupem posesji!
Data publikacji 12 czerwca 2022
Zakup działki budowlanej to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego inwestora. Wybrana posesja i wzniesiony na niej dom staną się bowiem miejscem zamieszkania dla nas i najbliższych nam osób na wiele kolejnych lat. Aby dokonać optymalnego wyboru i nie popełnić błędu, przed podpisaniem umowy u notariusza pamiętajmy o kilku istotnych kwestiach. Na co zwrócić uwagę, poszukując terenu pod budowę domu?
Czym właściwie jest działka budowlana?
Aby działka mogła zostać uznana za budowlaną, musi spełniać szereg wymogów. Są one określone między innymi w ustawie z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z zawartą w niej definicją, działka budowlana musi posiadać dostęp do drogi publicznej oraz sieci niezbędnego uzbrojenia. Prócz wyżej wymienionych warunków istotna jest także jej wielkość i cechy geometryczne, które muszą umożliwiać realizację obiektów budowlanych.
Jak dopasować działkę do swoich potrzeb?
Znamy już wytyczne, jakie powinna spełniać działka, aby mogła ona zostać zakwalifikowana jako budowlana. Zanim jednak pod wpływem pierwszego wrażenia wpłacimy zadatek, powinniśmy zastanowić się, jaka posesja najlepiej spełni nasze wymagania. Wielu inwestorów poszukuje jak największego terenu pod budowę. Tymczasem duża działka będzie bardziej wymagająca w utrzymaniu, stąd optymalnym rozwiązaniem będzie wybór nieruchomości gruntowej o powierzchni około 1500 m2. Taki metraż umożliwi nam bezproblemowe dopasowanie wielu projektów domów oraz posadowienie budynku i zaaranżowanie pięknego ogrodu, a zarazem nie będzie kłopotliwy w bieżącej pielęgnacji. Przemyślmy także, czy wolimy teren zadrzewiony – oferujący przyjemny cień, a jednocześnie wymagający grabienia liści, czy też łatwiejszą w koszeniu, ale mocno nasłonecznioną działkę bez drzew.
Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?
Określiliśmy już wstępne cechy, jakimi powinna wyróżniać się nasza wymarzona działka? Zanim umówimy się u notariusza, koniecznie sprawdźmy jej przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, który określa najważniejsze wytyczne w zakresie warunków zabudowy. Z MPZP możemy zapoznać się na stronie internetowej gminy; możemy także wystąpić z wnioskiem o wypis i wyrys z planu miejscowego bezpośrednio w urzędzie. Jeżeli w naszej gminie nie uchwalono MPZP, pozostaje nam wnioskować o Warunki Zabudowy, z których także dowiemy się, jaki obiekt możemy wznieść na posesji. Nie musimy być przy tym jej właścicielem – wspomniane dokumenty może uzyskać każda zainteresowana osoba.
Prócz kontroli przeznaczenia działki, warto sprawdzić przypisaną do niej księgę wieczystą. Znajdziemy w niej informacje, kto jest właścicielem nieruchomości, jaka jest jej powierzchnia oraz czy ciążą na niej ewentualne długi, roszczenia bądź prawa osób trzecich. Podobnie jak w przypadku MPZP i WZ, także w celu zapoznania się z księgą wieczystą nie musimy posiadać prawa własności do działki. Będziemy jednak potrzebować numeru KW, który powinien udostępnić nam obecny właściciel posesji.
Zakup działki to krok, który znacząco przybliża nas do realizacji planów związanych z budową. Aby podjąć optymalną decyzję, pamiętajmy o zapoznaniu się z MPZP lub WZ oraz księgą wieczystą, a także zastanówmy się, jaki teren najlepiej zaspokoi nasze wymagania. Po podpisaniu umowy u notariusza, możemy rozpocząć przygotowania do formalności urzędowych związanych z uzyskaniem pozwolenia, a niewiele później – zainaugurować przygodę ze wznoszeniem wymarzonego domu.
Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-murator/