Szybkie tynkowanie? Tylko z agregatem tynkarskim!
Data publikacji 15 marca 2023
Tynkowanie może odbywać się ręcznie albo maszynowo. Jakie są główne korzyści wynikające z tynkowania maszynowego, czyli za pomocą agregatu tynkarskiego? Wyjaśniamy proces tynkowania z użyciem agregatu i jego zalety!
Jak przebiega tynkowanie agregatem?
Tynkowanie maszynowe jest terminem używanym do opisu tynkowania prowadzonego za pomocą urządzeń określanych jako agregaty tynkarskie. Agregaty te pozwalają na przygotowanie tynków i nałożenie ich na nawierzchnie – ściany, sufity.
Agregaty tynkarskie składają się z kilku elementów, w tym ze zbiornika z mieszadłem, pompy napędzanej silnikiem, węża oraz z lancy.
Zbiornik to miejsce, w którym umieszcza się suchy tynk i miesza się go z wodą do pożądanej konsystencji. Wiele agregatów ma pompy wody, którymi można łatwo dostarczyć je do zbiornika. Mieszadło w zbiorniku służy do mieszania tynku, dlatego jest on jednolity i gładki.
Pompa zasilana silnikiem, głównie elektrycznym, służy do przemieszczania wymieszanego tynku z zasobnika do węża, a następnie do lancy. Agregat tynkarski zazwyczaj wykorzystuje sprężone powietrze do transportu tynku z węża i lancy.
Lanca jest zakończona za pomocą pistoletu natryskowego. Ten element przeznaczony jest do równomiernego rozprowadzenia tynku na powierzchni.
Dlaczego warto używać agregatów tynkarskich?
Istnieje kilka zalet stosowania agregatu tynkarskiego. W porównaniu z tradycyjnymi, ręcznymi metodami tynkarskimi agregaty tynkarskie mogą zaoferować poniższe korzyści:
Oszczędność czasu
Agregaty tynkarskie potrafią nakładać tynk w znacznie szybszym tempie niż w przypadku ręcznego tynkowania, co pozwala zaoszczędzić znaczne ilości czasu. Przekłada się to następnie na obniżone koszty pracy, wobec tego użycie agregatu tynkarskiego może zmniejszyć zapotrzebowanie na pracowników, ponieważ to przygotowania i nakładania tynku nie potrzeba ich tak wielu.
Szerokie przeznaczenie agregatów
Za pomocą agregatu tynkarskiego można nakładać wiele typów tynków. Przykładowo agregaty tynkarskie mogą być używane z tynkami wapiennymi, gipsowymi, cementami i ich mieszankami. Sprawdzają się też do nakładania tynków elewacyjnych, dekoracyjnych, tłumiących.
Wysoka jakość
Agregaty do tynkowania pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości tynków. Mieszają one i nakładają tynki, przez co zapewniają jednolite wykończenie bez nieestetycznych grudek, braków, wybrzuszeń i innych defektów. Wysoka jakość tynków, jaką można uzyskać za pomocą agregatów, pozwala zmniejszyć potrzebę poprawek po zakończonych pracach, dodatkowo oszczędzając czas i pieniądze.
Wygoda tynkowania
W porównaniu do tynkowania ręcznego agregaty tynkarskie powodują, że prace przebiegają znacznie wygodniej dla pracowników. Nie muszą oni wtedy ręcznie mieszać tynków oraz przenosić ich do miejsca pracy, a potem nakładać na nawierzchnie.
Oszczędność materiałów
Agregaty tynkarskie mogą pomóc w ograniczeniu odpadów, ponieważ ich wykorzystanie pozwala na dokładne wymieszanie, łatwe przetransportowanie oraz precyzyjne nakładanie tynku. Większa oszczędność materiałów powoduje, że firma może ograniczyć koszty związane z prowadzonymi pracami.