Wełna mineralna – jakie zalety i zastosowanie?
Data publikacji 21 października 2023
Każdy dom powinien być zabezpieczony przed utratą ciepła. Aby budynek zapewniał odpowiedni komfort termiczny, powinien być ocieplony odpowiednim materiałem. Dzięki temu ściany i dach budynku będą skutecznie izolowały go przed chłodem. Jaki materiał termoizolacyjny wybrać, aby dobrze chronił przed przedostawaniem się zimnego powietrza do pomieszczeń? Jakimi parametrami sugerować się przy wyborze? Świetnym rozwiązaniem jest wełna do ocieplenia. Czym charakteryzuje się taki materiał izolacyjny? Jakie są jego rodzaje? Warto poznać go bliżej.
Jakie są rodzaje wełny do ociepleń?
Do skutecznej izolacji budynku stosuje się różne rodzaje materiałów budowalnych. Do najczęściej wybieranych produktów należą:
-
wełna mineralna skalna,
-
wełna mineralna szklana.
Wełna mineralna skalna to wełna do ocieplenia, która przeznaczona jest do izolacji ścian zewnętrznych w nowych oraz istniejących już budynkach. Materiał stosuje się zazwyczaj w systemach ociepleń ścian zewnętrznych metodą ETICS (lekka mokra) oraz jako izolację pasów międzykondensacyjnych ścian osłonowych.
Wełna mineralna szklana doskonale się sprawdzi do izolacji dachów skośnych w poddaszach użytkowych i nieużytkowych, budynków metalowych lub drewnianych szkieletowych, a także sufitów podwieszanych, lekkich ścianek działowych i stropów między legarami.
Jakie właściwości mają wełny mineralne?
Zarówno maty z mineralnej wełny szklanej, jak i płyty z wełny mineralnej skalnej cechują się bardzo wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi. Ich współczynnik przenikania ciepła λD jest bardzo niski i wynosi 0,035 – 0,0039 W/m.K. Oznacza to, że wełna do ocieplenia ma znakomite właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu skutecznie chroni budynek przed chłodem.
Do istotnych zalet wełny mineralnej należą także:
-
paroprzepuszczalność,
-
niepalność,
-
izolacyjność akustyczna,
-
wysoka odporność na ściskanie,
-
tłumienie drgań
Wełna do ocieplenia ma szereg zalet i właściwości, co sprawia, że jest idealnym materiałem ociepleniowym.
Komfort termiczny budynku
Bez wątpienia wełny mineralne są znakomitym materiałem termoizolacyjnym. Zapewniają optymalną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, nawet podczas siarczystych mrozów i porywistych wiatrów. To materiał ociepleniowy, który jest trwały i sprężysty, dzięki czemu szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń.
Wełna do ocieplenia – wełna mineralna skalna i szklana są gwarantem skutecznej izolacji termicznej i akustycznej elementów konstrukcyjnych budynku. To materiał ociepleniowy, który ma szerokie spektrum zastosowań nie tylko w budownictwie.
Materiał zewnętrzny